تعمیرات مبل دکورالتعمیر مبل در تهران

نکاتی پیرامون تعمیر مبل

در قدم اول برای تعمیر مبل یا تعویض پارچه مبلی و رویه کوبی آن است که از خودتان بپرسید آیا این مبل ارزش مرمت و بازسازی را دارد؟ اگر کلاف خوبی دارد و بدون هرگونه شکستگی است، می‌توانید به فکر تعمیر مبلمان خود باشید و بهتر است بدانید که اینکار هزینه کمتری نسبت به خرید یک دست مبلمان نو برای شما خواهد داشت؟

چه زمانی باید رنگ چوب و پارچه را تغییر داد؟

درصورتی‌که پرداخت یا رنگ چوبتان سالم است و در هیچ قسمتی از بین رفتگی وسیعی وجود نداشته باشد، شما می‌توانید به‌راحتی سطوح خراشیده را ترمیم کنید، اما اگر قسمت زیاد و عمیقی از سطح پرداخت چوب آسیب‌دیده باشد باید رویه و پارچه مبل را درآورده و با کمک دستگاه‌های مخصوصی، سطح آن را صیقل داده و چوب را از نو پرداخت و رنگ‌ کاری نمایید. در مورد تعویض پارچه هم همین‌طور است.

کدام مبل ارزش تعمیر را دارد؟

اولین قدم در تعمیر مبل یا تعویض آن این است که از خودتان بپرسید آیا این مبل ارزش تعمیر و احیا را دارد؟

اگر مبل شما کلاف خوبی دارد و بدون هرگونه شکستگی است، می‌توانید به فکر تعمیر آن باشید. کلاف مبلمان به‌خصوص مبل استیل که درصد زیادی از آن از چوب کارشده است اهمیت بسیاری دارد، البته در انواع مبل راحتی هم باید توجه ویژه‌ای به کلاف اصلی داشت. از آنجایی که در بیشتر طرح‌های مبلمان راحتی، قسمت اعظم کلاف کاملاً در زیر پارچه قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود، کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد. باید بگوییم که کلاف مبل راحتی نیز مانند مبل استیل، اهمیت بسیار زیادی دارد.

نحوه نوسازی چوب مبلمان

اگر سطح چوب مبل شما سالم است و فقط قصد تمیز کردن آن را دارید، بهتراست این کار را با کمی محلول آب و صابون انجام دهید.
بعد از انجام این کار متوجه تغییر چشمگیری در مبلمانتان خواهید شد. بهتر است این کار را با دستمال پشمی انجام دهید که کمی زبر باشد. خشن بودن سطح دستمال به همراه صابون، لکه‌های کهنه و قدیمی را به‌راحتی از سطح پرداخت چوب پاک می‌کند.

با لکه های سفید چه کنیم؟

چنانچه بر روی سطوح چوب لکه‌های سفیدی ایجاد شده که به دلیل ریختن آب در آن قسمت است با آغشته کردن قسمت کوچکی از دستمال به الکل صنعتی آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید که دستمال نباید آغشته به الکل باشد و همین‌که مرطوب گردد کافی است.

بعد از نظافت کلی چوب، نوبت به واکس‌کاری سطوح می‌رسد. این کار، باعث افزایش طول عمر چوب می‌شود. هم‌چنین در درخشش و جلای مبلمان نیز مؤثر است. شما می‌توانید واکس خمیری مخصوص را مناسب با نوع چوب مبلمانتان از رنگ‌فروشی تهیه کنید.

چوب خود را زنده کنید

بعد از خشک شدن کامل سطح چوب، واکس را توسط یک پارچه پشمی یا اسفنج بر روی سطوح مالش دهید.

درصورتی‌که سطح چوب شما خراشیده شده و دارای خلل و فرج است می‌توانید با مراجعه به رنگ‌فروشی، رنگ مناسب برای پرداخت آن را تهیه کنید و بر روی قسمت‌های موردنظر بزنید. ناگفته نماند که برای راحتی کار، ماژیک‌های لکه‌گیری هم تولیدشده‌اند که به‌راحتی می‌توانید با انتخاب رنگ مناسب، مبلمانتان را لکه‌گیری نمایید.

نحوه نوسازی رویه مبل

باید سطح پارچه رویه مبل را کاملاً بررسی کنید و درصورتی‌که پارگی و یا پوسیدگی دارد، آن را تعویض نمایید. درصورتی‌که از تکراری بودن طرح و رنگ پارچه مبل به ستوه آمده‌اید می‌توانید با تعویض کم‌هزینه و آسان کوسن‌های مبل، تنوع خوشایندی را برای خودتان به ارمغان بیاورید. معمولاً به دلیل هزینه بالای پارچه و دستمزد نصب آن افراد تا زمانی که فوم و اسفنج مبل فرسوده نشده باشد، از تعویض پارچه خودداری می‌کنند که البته کار معقولی هم است.

حتی در زمان از دست رفتن شکل و انعطاف فوم و اسفنج مبل، لزوماً نیازی به تعویض پارچه آن نیست. درصورتی‌که پارچه، کیفیت لازم را داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم از تعمیرکار بخواهید که پارچه رویه را جدا کند و بعد از تعویض فوم و اسفنج، مجدد همان پارچه قبلی را رویه‌کوبی نماید. این کار برای افرادی که از طرح و رنگ پارچه‌شان راضی هستند و یا قصد تعمیر مبلمان خود را با کمترین هزینه ‌دارند مناسب است.

برای رنگ‌آمیزی بدنه مبل و رویه‌کوبی مجدد پارچه حدود 1 میلیون و 300 هزار تا 2 میلیون تومان هزینه لازم است.

هزینه خرید پارچه مبل هم بنا بر جنس آن متفاوت است. هزینه خرید یک پارچه معمولی برای یک دست مبل حدود یک میلیون تومان است.

به این نکته نیز توجه کنید که اگر تمام مراحل را به‌صورت یکجا انجام دهید از تخفیف نسبتاً خوبی برخوردار می‌شوید.

چنانچه قصد تعویض اسفنج و فوم یک دست مبل استیل را داشته باشید، باید هزینه‌ای در حدود 700 هزار تا 1 میلیون و پانصد تومان را متقبل شوید.

منبع : تعمیرات مبل آرمین » نکات تعمیر مبل